1 batalion czołgów w Żurawicy
Sztandar 1 batalionu czołgów

 

 

Sztandar został opracowany zgodnie z Ustawą z dnia 19.02.1993 roku, Art.14 pkt 1 i pkt 2, wg załącznika nr 4 i 4a /Dziennik Ustaw Nr 34 z dnia 30.04.1993 r. Strona główna sztandaru: W czterech polach narożnych, w  wieńcach wawrzynu wpisano numer batalionu cyfrą 1;w środku pola sztandaru, w dużym wieńcu wawrzynu umieszczony jest orzeł z koroną na głowie. Strona odwrotna sztandaru: W czterech polach narożnych, w  wieńcach wawrzynu umieszczone są następujące elementy:

- w lewym górnym rogu  herb miasta Przemyśla
- w lewym dolnym rogu  odznaka 14 Brygady Pancernej
- w prawym górnym rogu  wizerunek Matki Boskiej Kodeńskiej
- w prawym dolnym rogu  odznaka 1 batalionu czołgów
- na środku płata sztandaru w dużym wieńcu wawrzynu umieszczony jest napis:

                                                     „BÓG  HONOR  OJCZYZNA”.

Głowica sztandaru: Orzeł głowicy wykonany jest z brązu  z zewnątrz posrebrzony. Drzewce  sztandaru: Wykonane zgodnie z Art. 16 Ustawy o długości 2500 mm, dwuczęściowe wraz z dwiema tulejami łączącymi. Uzasadnienie symboli umieszczonych w wieńcach wawrzynu na sztandarze 1 bcz:

- Herb miasta Przemyśla podkreślał związek 1 bcz z miastem gdzie znajduje się Sztab 14 Brygady Pancernej.
- Wizerunek Matki Boskiej Kodeńskiej  umieszczony jest w tym samym miejscu co na sztandarze 2 batalionu pancernego, który stacjonował w okresie międzywojennym w Żurawicy. Wizerunek podkreśl podjęcie kontynuacji tradycji wojsk pancernych w Żurawicy. Żurawica jest miejscowością, która leży na dawnych włościach rodu Sapiechów. Wśród tutejszej lokalnej społeczności związanej  z wojskiem, wizerunek Matki Boskiej Kodeńskiej utożsamiany jest z Żurawicą i 2 batalionem czołgów okresu międzywojennego. Umieszczenie wizerunku na sztandarze ma kilkuaspektowe znaczenie: podkreśla kontynuację historii wojsk pancernych z Żurawicy, związek 1 batalionu czołgów Z miejscowością Żurawica i jej społeczeństwem oraz jest symbolem wdzięczności żołnierzy batalionu dla fundatorów sztandaru. Sztandar 1 bcz prezentowany jest w czasie świąt Państwowych i wojskowych. Stanowi o sile i spójności żołnierzy batalionu.

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych