1 batalion czołgów w Żurawicy
Aktualności
Aktywne poznawanie historii, czyli podróż historyczno-wojskowa.
03.07.2017
W dniach 21-23.06.2017 r. pracownicy i żołnierze 1. Batalionu Czołgów ...

W dniach 21-23.06.2017 r. pracownicy i żołnierze 1. Batalionu Czołgów uczestniczyli w podróży historyczno-wojskowej, której celem było przypomnienie, oraz poszerzenie wiedzy dotyczącej II Wojny Światowej. Pierwszego dnia uczestnicy wyruszyli do Gdyni, gdzie w pierwszej kolejności odwiedzili Muzeum Marynarki Wojennej. Poza możliwością obejrzenia muzealnych eksponatów, przedstawiona została historia MW w zmaganiach podczas obrony wybrzeża w czasie II WŚ. Słuchacze zostali zapoznani ze sprzętem wojskowym używanym podczas wojny, z bohaterskimi wyczynami marynarzy, a przede wszystkim przedstawiono rolę MW w prowadzonych zmaganiach.Następnym punktem programu było przejście na ORP Błyskawica, gdzie zaprezentowano jego niezwykłą historię. Okręt ten posiada także cenne eksponaty, które można było obejrzeć i z których historią żołnierze i pracownicy mieli okazję się zapoznać.
Po tych wszystkich atrakcjach, pierwszego dnia na uczestników podróży czekała jeszcze jedna niespodzianka. Przemieścili się na teren 3 Flotylli Okrętów, gdzie został przygotowany dla nich nocleg na ORP Wodnik. Możliwość nocowania i spędzenia czasu na okręcie uzmysłowiła z jakimi trudami pracy  spotykają się marynarze, na co dzień i z jakimi trudami musieli się zmagać w czasie II WŚ.
Drugi dzień rozpoczął się od udziału w ceremonii podniesienia bandery. Następnie zapoznano wszystkich uczestników ze zwyczajami marynarskimi, a po krótkiej przerwie wyszli w morze ORP „Wodnik”. Zaraz po powrocie okrętu do portu, uczestnicy wyruszyli do Gdańska gdzie czekała na nich już następna atrakcja mianowicie możliwość zwiedzenia Muzeum II Wojny Światowej. Ostatniego dnia czekał na uczestników podróży ostatni punk programu – Muzeum Powstania Warszawskiego. Wrażenia, z którymi spotkali się zwiedzający w MPW były niezwykle emocjonujące, a wpływ na to nie miały tylko eksponaty muzeum, ale przede wszystkim ludzie – przewodnicy, którzy ich po nim oprowadzali. Przewodnicy okazali się ludźmi, którzy nie tylko uczestniczyli w tworzeniu tego niezwykle pięknego miejsca, ale którzy również żyją tym miejscem i emocjami, które MPW wywołuje. 


Zobacz zdjęcia

por. Arkadiusz WNĘK


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych